logo
+421 904 932 034 | bestfish@bestfish.sk Sledujte nás na

Ako založiť akvárium?

 

Určite to poznáte idete k doktorovi, do reštaurácie alebo k priateľom na návšetvu a uvidíte tam akvárium. Poviete si "wow", tiež by som chcel podobné. A tak máte v hlave myšlienku, ktorú neviete dať z hlavy von. Dokonca ste už našli aj miesto, kde by ste akvárium postavili. Hľadáte inšpiráciu na internete, ako by mohlo vyzerať to vaše akvárium. Všetko už máte premyslené, ale potom k Vám príde otázka - Ako založiť akvárium? 

 

Prave preto sme si pre vás pripravili tento článok s videom, kde Vám ukážeme ako sa zakladá akvárium a čo všetko k tomu potrebujete. Založenie akvária nie je nič ťažké ani zložité, ale veľa začínajúcich akvaristov robí určité chyby, o ktorých si niečo povieme. 

 

Najčastejšia chyba, ktorú začínajúci akvaristi robia je tá, že si kúpia akvárium a k akváriu si kúpia rovno aj ryby. Čo nie je veľmi vhodné, pretože v akváriu sa musia vytvoriť čistiace (nitrifikačné) baktérie. Ako dostať do akvária nitrifikačné baktérie? Sú na to 2 možnosti:

 

1. Necháte akvárium stáť 3-4 týždne - založíte akvárium tak ako to má byť (ukážeme si neskôr), zapnete filter, nastavíte osvetlenie a necháte bežať akvárium 3-4 týždne bez rýb. Jediné čo môžete pridávať sú hnojivá. 

 

2. Použijete prípravok, ktorý obsahuje tieto baktérie - založíte akvárium a po založení pridáte do akvária prípravok. Väčšinou sa jedná o tekuté prípravky. Po pridaní prípravku je možné nasadiť do akvária ryby už po 24 hodinách. Čo odporúčame je nechať aj napriek tomu akvárium 2-3 dni stáť aj po pridaní prípravku (Seachem Stability).

 

Pravdepodobne najlepšia vec akú môžete spraviť pri založení akvária je použiť aj prípravok a nechať akvárium stáť 3-4 týždne. Nič s tým nepokazíte. Naopak to pomôže lepšiemu štartu akvária.

 

Medzi ďalšie časté chyby patrí:

  • Nevhodne zvolená technika do akvária
  • Používanie umelých dekorácií, ale hlavne umelé rastliny
  • Nevhodne zvolený substrát do akvária

 

K týmto chybám len v rýchlosti :

Nevhodne zvolená technika, pod týmto sa rozumie hlavne filtrácia akvária, kedy si ľudia kupujú akváriové sety, ktoré obsahujú vnútorné filtre, ktoré nie sú zlé, ale lepšie je použiť vonkajšie filtre, ktoré majú väčšiu kapacitu filtračných hmôt, väčší výkon a hlavne dokážu zabezpečiť lepšie prúdenie vody v akváriu. 

Používanie umelých dekorácií nie je až taká veľká chyba, ktorú akvaristi robia, horšie je ak založia akvárium na umelých rastlinách. Musíte pochopiť hlavnú vec, že rastliny pomáhajú akváriu bežať oveľa lepšie. Rastliny majú hlavnú úlohu pri chode akvária (bežného akvária, žiadne morské akvária, prípadne akvária s cichlidami). V prvom rade pohlcujú živiny z dna akvária (ako sú zvyšky krmív a výkaly od rýb, ktoré znehodnocujú vodu, ale rasltliny ich v určitej miere dokážu pohltiť), premieňajú CO2 na O2, čo vytvára lepšie podmienky pre život rýb a celého akvária. Prosperujúce rastliny v akváriu = žiadne riasy, ale o tom potom. 

Nevhodne zvolený substrát do akvária, akvaristi chcú pestovať rastliny vo svojom akváriu ale používajú nevhodný substrát. Jedná sa hlavne o piesky, ktoré vo vode vytvoria "betón". Pod veľmi jemným pieskom nedokáže prúdiť voda a korene rastlín odhnívajú, na základe čoho zhnije celá rastlina. 

 

Posuňme sa ale ďalej. Ak chceme založiť akvárium musíme mu nájsť vhodné miesto. Vhodným miestom sa rozumie:

  • Miesto kde nie je priame slnečné svetlo, čo by mohlo v budúcnosti spôsobovať zvýšený výskyt rias
  • Miesto kde nie je vysoký pohyb ľudí
  • Miesto kde nie je veľa hluku

 

Ideálne sú to tmavé kúty. 

 

Ak budeme mať vybrané miesto pre akvárium, môžeme prejsť na výber akvária. Hlavná rada pre začiatočníkov je tá, že väčšie akvárium sa ľahšie udržiava. V dnešnej dobe je na trhu množstvo akvárií a máme si z čoho vybrať. Odporúčame Vám voliť overené značky ako sú Eheim, Juwel, Tetra, Sera, Aquael a množstvo iných výrobcov. Akvaristi, ktorí začínajú a myslia to s akvaristikou vážne si vo väčšine prípadov vyberajú akvárium so skrinkou, pretože takéto akvárium je kus nábytku a veľmi pekne ukáže v miestnosti. Akvaristi, ktorí ešte nevedia či sa im akvaristika bude páčiť volia skôr akvariové sety, ktoré sú taktiež veľmi dobrým štartom, ale mohli by obsahovať lepšie filtre. A najlepšou voľbou sú akvária na mierusíce je to drahšia záležitosť ale výhodou je, že si môžete vybrať presný rozmer akvária, môžete si tam dať techniku, ktorá Vám bude vyhovovať.

 

Ak skončíme s výberom akvária, môžeme prejsť na výber substrátu, dekorácií a rastlín. V našom prípade sme si zvolili nenáročné akvárium s nenáročnými rastlinami. Aj keď v dnešnej dobe sú skôr populárnejšie rastlinné akvária (tzv. Aquascaping), ale to si rozoberieme v inom článku a pripravíme pre vás aj rozhovor so Slovenským aquascaperom. 

 

V našom prípade použijeme substrát do akvária Rataj Volcano Red 8l. Pri výbere substrátu je potrebné pozerať na to či je to substrát, ktorý už obsahuje živiny. Ak substrát neobsahuje žiadne živiny musíme vybrať výživný substrát. Keďže nami vybraný substrát Volcano je vhodný pre rastliny, no neobsahuje žiadne živiny rozhodli sme sa použiť Rataj Staré dno 2l. Tento substrát sa nepremýva len sa položí na samotné dno akvária. Pre začiatočníkov odporúčame Tetra NitrateMinus Pearls, ktoré pohlcujú nitráty a môžu mať tak vplyv na výskyt rias v akváriu (hlavne v nenáročných akváriach).

 

Samotné založenie akvária:

Ako prvé si premyjeme substrát Volcano, ktorý je veľmi prašný, preto musí byť poriadne prepláchnutý. Ak budeme mať substrát poriadne premytý, prejdeme na zakladanie akvária. Na samotné dno si vysypeme 1-2 cm vrstvu výživného substrátu Rataj Staré dno. Na túto vrstvu potom pridáme biele guľky (Tetra NitrateMinus Pearls), ktoré sa vysypú rovnomerne po celej ploche akvária. Nakoniec pridáme na vyživný substrát Rataj Volcano (ideálne nejakou naberačkou) s vrstvou 5 - 7 cm (5 cm vrstvou v predu a 7 cm vrstvou v zadu). Mali by sme vytvoriť taký mierny svah. Substrátu musí byť dostatok aby sa nám na povrh nedostal výživný substrát a aby sa korienky rastlín mali kam ťahať. 

 

Ak budeme mať spravené dno, môžeme napúšťať do akvária trochu vody, aby sa nám lepšie sadili rastliny. (ideálne je použiť bublinkovú fóliu, tanier, tak aby sme nerozvírli dno). Ak je voda napustená prejdeme na sadenie rastlín. Ak používate košíčkové rastliny je priam nutné ich vybrať z plastového košíka von a očistiť ich od vaty, ktorá slúži len na prepravu. Ak su korienky rastlín veľmi dlhé môžeme ich zastrihnúť alebo odtrhnúť o 1-2 cm. 

 

Rastlinu sadíme tak, že si ukazovák dáme na korienok rastliny a ostatnými prstami si rastlinu chytíme jemne za listy. Ukazovák zastrčíme do substrátu (aj s korienkami), ukazovák potom vyberieme a korienky zasypeme substrátom. Akvaristi zvyknú používať aj špeciálne akvaristické pinzety, ktoré uľahčujú sadenie. Len je potrebné sa s nimi naučiť sadiť. 

Nízke kobercové rastliny sadíme skôr do predu akvária, stedne rastúce rastliny sadíme do stredu a rastliny, ktoré sa ťahajú vysoko na hladinu akvária sadíme do zadnej časti. 

 

Je na každom akvaristovi aké zvolí dekorácie do akvária, v našom prípade sme zvolili Mangrove drevo. Tieto korené sú vhodné do akvária, lenže môže pri nich nastať ten problém, že niektoré z nich neboli vo vode a sú veľmi vysušené, takže môžu plávať v akváriu. To sa stalo aj nám na videu. Ak sa Vám niečo také stane (je samozrejme lepšie si koreň dopredu pripraviť a namočiť do vody), ak sa Vám to nepodarí máte 2 možnosti a to buď koreň nechať na hladine a počakať kým za týždeň nenapije vodu, alebo ho zaťažíte kameňom tak ako sme to spravili vo videu. 

Pri týchto koreňoch sa môže stať, že budú púšťať farbu, je to normálna vec, ale samozrejme, že nikomu sa nechce pozerať na "špinavú vodu". Preto môžete použiť prípravok Seachem Purigen, ktorý z vašej vody spraví vodú krištáľovo čistú. Koreň by mal do 1 mesiaca prestať púšťať farbu. 

 

Ak budeme mať napustenú vodu, môžeme prejsť na inštaláciu filtra a ohrievača. Pri inštalácií filtra je potrebné povedať len to, že filter sa nikdy nevypína. Veľa ľudí sa nás pýta - "Kedy treba používať ohrievač?" na čo sa ich pýtame "A aké ryby máte v akváriu?". Bežná teplota v akváriu by sa mala pohybovať v rozmedzí 21-24 stupňov. Niekto tvrdí, že je lepšie mať teplejšiu vodu, niekto zasa tvrdí, že je lepšie mať studenšiu vodu v akváriu. 100 ľudí 100 chutí. Treba sa opýtať rýb ????.

 

Tak a to by malo byť všetko. Ak sme na niečo zabudli tak sa vopred ospravedlňujeme. Keďže sa snažíme posunúť stále vyššie, natočili sme pre vás video o založení akvária. Nech sa páči pozrite si ho. Držíme Vám prsty a prajeme Vám veľa úspechov s vašim akváriom.

 

 

 
Za účelom prispôsobenia obsahu a reklám, analýzy návštevnosti a poskytovania funkcií sociálnych médií využívame súbory cookies.